Løbere er gode til at løbe, det siger sig selv, men de er samtidigt i besiddelse af en anden egenskab: At finde på dårlige undskyldninger. Jeg kender ingen anden gruppe, der så effektivt og overbevisende kan forklarer semisløje præstationer med alverdens udefrakommende omstændigheder. Vinden, regnen, temperaturen, fodtøjet, kosten. Der er stort set ikke det, en halvskidt præstation ikke kan forklares med - lige med undtagelse af dårlig form, naturligvis... Og løbere bruger endda undskyldninger forebyggende. At høre en løber forud for et løb erklære, at vedkommende er i topform, er nogenlunde ligeså sandsynligt som, at Anders Fogh Rasmussen indrømmer en fejl. Der er altid forbehold: Man har følt sig lidt sløj de sidste par dage. En gammel skade driller. Man har ikke fået trænet ordentligt. Løbet er bare en formtest, så man holder lidt igen osv. osv.
I går løb jeg årets første klassiker - Valentinmilen. Resultatet var 35.28 og en 5. plads. Jeg blev slået med 28 sekunder af den gamle maratonmester, Henrik Jørgensen. Jeg havde håbet på at løbe under 35 minutter, at slå Henrik Jørgensen og måske ende i top 3. Heldigvis er der rigeligt med undskyldninger til at forklare, at ingen af delene lykkedes.
For det første: Det sneede kraftig og havde gjort det det meste af natten. Det betød, at der lå en centimeter sne/sjap på ruten, hvilket jo går ud over fodfæstet. Da jeg samtidigt havde valgt at tage et par sko på (Nike Lunar Racer), der var aldeles blottet for mønster, havde jeg ekstra svært ved at stå fast og mærkede fødderne smutte lidt for hvert skridt (kvikke læsere vil hævde at dette jo gjaldt for alle).
For det andet: Jeg havde fået et afbudsnummer og startede derfor tidligere end de andre hurtige. Det betød, at jeg ikke havde nogen at løbe med, og at jeg ikke kunne orientere mig om, hvor jeg lå i forhold til fx Henrik Jørgensen. Det gik ud over motivationen og evnen til at presse mig.
For det tredje: Havde jeg lidt trækken i baglåret om morgenen, og var bange for at det ville udvikle sig på det glatte underlag.
Det til trods blev det faktisk en løfterig formtest, der bestyrker mig i at træningen på landevejene og i fitnesscenteret virker som den skal.
Der bliver i øvrigt mulighed for at få revanche om en god månedstid. Henrik Jørgensen fortalte, at han træner ret seriøst igen (100-120 km om ugen), og at han stiller op til DM på 10km i marts, og at han satser på EM for veteraner senere i år.
/Lasse










0 kommentarer