Din internetbrowser er desværre uddateret. Denne side understøtter beklageligvis ikke forældede browserversioner.
Sådan opdaterer du din browserLår, baller, lægge og coremuskler.
Stå med din skulderbreddes afstand mellem fødderne og ret ryg, og kig lige frem. Hold om den ene ende af håndvægten med begge hænder. Hold vægten tæt ind til kroppen.
Pres hoften bagud og ned – som om du vil sætte dig ned. Stop, når lårets overside er parallel med gulvet. Stræk benene og kom op at stå igen. Hold hælene i gulvet hele tiden.
Kontrolleret.
Begynder: 3 x 10-12 Øvet: 4 x 8-10
Læs mere om øvelsen Få øvelser kan som squat give kroppen samme effektive træning af utrolig mange muskler på én gang. Det er en kongeøvelse. Her træner du især lår, baller, lægge og coremusklerne, der støtter og afstiver rygraden. Fordi squat involverer så mange muskler, er det en øvelse, der kan forbedre din præstation i stort set alle sportsgrene.
Gå videre til Backburn
Denne øvelse er en del af Træningsskolen: Stærk med vægte på 30 min. - del 1
Opret gratis profil, og læs videre, når du er logget ind.
Det er nemt, hurtigt og gratis at oprette en profil. Dealen er, du siger ja til at modtage vores nyhedsbrev, og så bliver vi ved med at lave Danmarks bedste bilstof.
Ja tak, jeg vil gerne modtage Aktiv Trænings nyhedsbrev med artikler samt markedsføring om Aktiv Træning via e-mail. Du kan til enhver tid afmelde dig igen via afmeld linket. Læs mere